Obec Chválenice
Chválenice č.p. 21
332 05 Chválenice
A. Šturm
Pomník na počest velkého státníka Antonína Švehly nechali postavit ve Chválenicích tehdejší stoupenci agrární strany v roce 1938. V roce 1940 byl však na příkaz německého velení odstraněn. Nejprve byla sňata plaketa s portrétem a pak byl pomník rozebrán. Hlavní sloup a několik dílů bylo dáno k Františku Kosnarovi č. p. 13 za vrata. Plaketa měla být přes válku někde ve studni. Po válce byla předána sochařské dílně Egrmajera v Plzni. Proč, se neví. Po likvidaci firmy nejsou po plaketě žádné stopy.
Obnovit pomník se podařilo až v současné době. Přičiněním zastupitelstva obce byl v létě roku 1993 postaven základní monument a nový chalupář pan Jiří Špinka z Plzně, restaurátor památek, vyhotovil novou plaketu s portrétem Antonína Švehly a vsadil ji na pomník v září roku 1994. Tímto mu vyslovujeme poděkování. Podoba je opravdu věrná.
Vynikající politik a budovatel našeho prvního státu Československé republiky se narodil v Hostivaři dne 15. dubna 1873. Doma i v blízké Praze se mu dostalo na školách přiměřeného vzdělání, jež potom vrozeným nadáním a houževnatou pílí neobyčejně rozšířil.
Po svém otci převzal rodný statek roku 1900 a věnoval se práci směřující k hmotnému i mravnímu povznesení českého venkova. Jeho bratři studovali na vysokých školách. Karel byl věhlasným profesorem dětské kliniky a Stanislav vynikajícím advokátem a národohospodářem.
Všímal si zájmu a potřeb zemědělského lidu a záhy pro svůj rozhled a bystrý postřeh zaujal významné místo v politické straně agrární (republikánské straně zemědělského a malorolnického lidu) jako její duchovní a organizační vůdce.
Roku 1909 se stal předsedou Tiskařského a vydavatelského družstva rolnického. Téhož roku byl zvolen předsedou strany. Zájmy venkovského lidu a státoprávního programu českého národa hájil v zemském sněmu a od roku 1911 ve vídeňském parlamentu jako poslanec a vůdce agrárního klubu. Založil Hospodářskou radu a staral se o řádné zásobování měst a venkova. V revolučních dnech dal podnět k utvoření Národního výboru. Nejhorečněji pracoval před státním převratem 28. října 1918. Přišel na bývalé místodržitelství a prohlásil k úředníkům: „Správa tohoto podniku přechází z bývalé vlády rakouské na československý stát, jejž zde zastupuji já." A tak v několika hodinách převzal Národní výbor, všechnu moc nad vojskem, drahou, poštou a soudy do svých rukou. Byl poslancem Národního shromáždění, ministrem a ve třech obdobích předsedou vlády: od 7. října 1922 do 9. prosince 1925. Ve druhém od 10. prosince 1925 do 18. března 1926 a ve třetím 12. října 1926 do února 1928. Pracoval neúnavné jako obratný a vlivný zprostředkovatel mezi politickými stranami.
T G. Masaryk jako muž nejmoudřejší byl povolán, aby řídil osudy našeho státu. Jemu po boku nemůže být nikdo jiný než Švehla. Tito dva zaručovali republice a jejímu lidu klidnou budoucnost. Národ věděl a věřil, že jejich dílo jest dobré. Při svém poselství k 10. výročí trvání republiky T. G. Masaryka na prvém místě ocenil Švehlovu státnickou dovednost a oddanost k republice. Šve-hlovi byly svěřovány nejodpovědnější úkoly v řízení státu. On však netoužil po poctách, ale jako pravý demokrat chápal se práce všude, kde bylo zapotřebí. Správně chápal, že pro nás není možná jiná vláda, než demokracie.
Jeho výroky je možné použít i pro dnešní dobu: „Jest nutno dát hlavy dohromady, překonat všechno stranictví, odložit všechny ty různé zájmy, zásady, ideály a dohodnout se. Zkrátka dát hlavy dohromady, ale všichni. Nevím, jak Nový pomník - foto JiříKochman, 2005. dlouho budu živ, ale tomu bych chtěl
sloužit do posledního dechu. Jsme uprostřed Evropy, nejzazší bašta západní demokracie. Jsme jako první hlídka v poli, kde každý koná službu vojska. Máme úkol uložený osudem. Vydržet na nebezpečném místě, tuto čest nám přikázaly dějiny i půda."
O vojsko jevil živý zájem. Bylo jeho přáním, aby se ukázněná a demokratická armáda stala zárukou bezpečnosti našeho státu. Věděl dobře, že jedině v míru je možný zdárný rozvoj zemědělství, průmyslu, věd a umění. S T. G. Masarykem a členy vlády se účastnil při slavnostních příležitostech přehlídek vojska na Hradě. Pracovitostí a smyslem pro pořádek a povinnost dával všem skvělý příklad.
Kamkoliv přišel, všude byl vítán a pozdravován. Často provázel pana prezidenta na cestách a také pan prezident často navštěvoval Antonína Švehlu na jeho rodném statku v Hostivaři, kde byl přijímán jako člen rodiny. Všemi stranami uznávaný vůdce a celým národem milovaný a ctěný státník, jehož nejvyšším zájmem byl prospěch republiky, stojí na vrcholu své životní dráhy. Sám nezná oddechu. Pracuje dnem i nocí v těžkých poměrech. Přísný, nebojácný, s prostým a zralým úsudkem venkovana šťastně rozhoduje o nej-důležitějších věcech. Tento úsudek se projevil také při jedné debatě se známým, který mu dohazoval ke spolupráci nějakého člověka, o kterém řekl: „Představ si Antoníne, ten člověk vystudoval dvě univerzity. Karlovu a Sorbonu." Švehla mu na to odpověděl: „My jsme měli v Hostivaři tele, které cucalo dvě krávy a stejně z něj vyrostl vůl."
Za zásluhy o rozvoj technických véd obdržel čestný doktorát. Měl neobyčejný smysl praktický, snažil se povznést obyvatelstvo státu duchovné i hmotně. Staral se o dostatek vhodných škol, v nichž by se mládež mohla dokonale připravit k svému povolání. K šedesátým narozeninám mu jeho přátelé přinesli zlatou minci s jeho obrazem a nápisem na rubu: „Vyšel rozsévač." Byl nejen vynikajícím politikem a státníkem, ale také dobrým otcem. Pečoval svědomitě o výchovu svých dětí, z nichž chtěl mít řádné a poctivé občany.
Švehla vypustil svou šlechetnou duši dne 12. prosince 1933. Přál si mít prostý pohřeb jako „rolník v Hostivaři." Přesto jej přišly vyprovodit na poslední cestu zástupy lidí ze všech částí republiky. Smutek naplňoval každého občana nad odchodem muže, který obětoval svému státu zdraví a život. Pohřbu se za třeskutého mrazu také účastnili prezident republiky T. G. Masaryk, celá vláda a mnoho význačných osobností našeho veřejného života.
Ve své politické závěti doporučuje, aby vůdcové, jimž lid svěřuje své osudy, měli na prvém místě srdce, svědomí a rozum. „Umřel vzor demokratického státníka, jenž mluvil vždycky pravdu, třeba tvrdou, nabádal, káral, ale vždy miloval a dovedl odpouštěti."