Obec Chválenice
Chválenice č.p. 21
332 05 Chválenice
Díky sborníku vydanému v roce 1975 na počest 700. narozenin obce Chválenice má naše obec, Chválenice, Želčany a Chouzovy spolu s Nezbavěticemi pečlivě zmapovanou historii od pravěku až po 20. století. Zásluhu na tomto přínosu má velké množství na slovo vzatých odborníků, kteří do sborníku přispěli. Nejrozsáhlejší příspěvek měl dlouholetý ředitel Archivu města Plzně, PhDr. Miloslav Bělohlávek. Příspěvky PhDr. Bělohlávka zůstaly nepřekonány a byly využity ve všech sbornících, které byly později v obci vydávány. Publikaci z roku 1975 máte možnost přečíst nebo stáhnout na této stránce.
Tyto a tři desítky dalších příběhů máte možnost si přečíst v rubrice "Kapitoly z historie obce Chválenice". Příběhy vás provedou pestrou historií pod Farskou skálou od pravěku až po rok 1989.
Pověstí se nám mnoho nedochovalo. Asi nepřekvapí, že nejzajímavější z pověstí, ve kterých jsou zmíněny Chválenice, se vztahuje k nedaleké zřícenině hradu Radyně a ke dvěma postavám s touto zříceninou spojeným – Radoušovi a Černému Hanušovi. Pověst si můžete přečíst zde, a to ve znění, jak byla v roce 1871 zveřejněna v časopise Praha: Černý Hanuš na Radyni.
Text a kresba znaku Jana Heřmana Černína z Chudeníc: Jiří Sankot
Nyní si na úvod cesty do minulosti vyberte, které téma vás nejvíce zajímá. Mezi průvodci historií nechybí jak naši kronikáři tak například proslulý dlouholetý ředitel Archivu města Plzně PhDr. Miloslav Bělohlávek, místní historik Miroslav Němec, někdejší ředitel blovického muzea Karel Škrábek a známý archeolog Petr Rožmberský. Mezi autory máme tu čest přivítat i člena charkovské akademie kultury či slovinskou regionální historičku:
Nezkrácená, původní publikaci "700 let Chválenic" ve formátu *pdf: