Obec Chválenice
Chválenice č.p. 21
332 05 Chválenice
Vladimír Červenka
Podpis Josefa Antonína Knittla na mapě šťáhlavsko-nebílovského panství
J. A. Knittel se narodil v červnu 1732 v Praze Johannu Jakobu Knittelovi a jeho manželce Katharině. Pokřtěn byl 13. června v katedrále sv. Víta jako Joseph Anton. Hlavním kmotrem (levantem) mu byl Georg Adalbert von Neukirchen, sekretář hraběte Josepha Serényiho, mezi svědky křtu se objevuje i urozená paní Anna Mladotová (ze Solopisk). Jméno Johann, kterým je později rovněž označován, bylo zřejmě biřmovací. Pořadí ostatních jmen bývá často prohozené. Rodinné příjmení alternuje mezi variantami Knittel a Knittl, objevuje se i Knütel.
Otec Antona Josepha Johann Jakob († březen 1735) byl měšťanem Nového Města pražského, císařským matematikem, pevnostním dohlížitelem a přísežným zemským měřičem Království českého. V těchto funkcích jej dokládají dobové tituláře z let 1720–1734. Pracoval přímo na Pražském hradě. Úřad zemského měřiče zastával také Georg Franz Knittel, s největší pravděpodobností Antonův děd, a to od roku 1699 do své smrti 26. srpna 1716.
Kartografii se věnovali i další příslušníci knittelovského rodu. Franz Lorenz Anton († 8. června 1737), pravděpodobně syn výše zmíněného Georga Franze, byl zemským měřičem na Moravě.
Johann Anton Joseph Knittel nastoupil po vzoru otce a děda do funkce zemského měřiče Království českého 26. dubna 1759, kdy vykonal předepsanou služební přísahu. Podle titulářů z let 1761 a 1775 bydlel v Nerudově ulici na Malé Straně. Úřad zastával až do své předčasné smrti, která jej zastihla v březnu 1776. Bylo mu necelých 44 let. Pohřeb měl 24. března.
Byl to právě J. A. Knittel, který ve druhé polovině 18. století sestavil nejstarší známou mapu nebílovsko-šťáhlavsko-chocenického panství. Mapa je dnes uložena ve Státním oblastním archivu v Praze, ve fondu Velkostatek Šťáhlavy a na této stránce dostáváte možnost si ji stáhnout a poprvé v historii podrobně prostudovat. V případě jejího použití k reprodukčním účelům prosím citujte archiv a fond, kde je uložena:
Chválenice na nejstarší mapě nebílovského panství (celou mapu najdete zde a také zde)
Chouzovy na mapě Hradišťského panství
Chouzovy byly, na rozdíl od Chválenic a Želčan, součástí vlčtejnského a později hradišťského panství. Na Knittlově mapě šťáhlavsko-nebílovsko-chocenického panství je proto nenajdeme. Existuje však mapa Hradišťského panství z roku 1833, kde jsou Chouzovy zachyceny. Mapa vznikly již po protržení hráze Vrchnostenského rybníka (název podle Josefinského katastru) v Chouzovech, a proto je na jeho místě vyznačena louka.
Mapa Hradišťského panství je uložena ve fondu Velkostatek Hradiště, ve Státním oblastním archivu v Plzni, pracoviště Klášter u Nepomuka, V. oddělení.
Detaily okolí Chouzov: mapa i její rukopisná předloha (dole) vznikly již po protržení hráze Vrchnostenského rybníka, na jehož místě je vyznačena rozlehlá louka.