Obec Chválenice
Chválenice č.p. 21
332 05 Chválenice
PhDr. Miloslav Bělohlávek
Po roce 1848 společnost, a zejména venkov, vstupovala prvými nesmělými kroky do nové etapy svého vývoje. Starý feudální řád v důsledku revolučních událostí roku 1848 vzal definitivně za své. Rychtářům jmenovaným a potvrzovaným vrchností bylo odzvoněno, samosprávní starostové — představení obcí — byli voleni, což už byl pokrok. V roce 1850 se chválenický farář musel vyrovnat se ztrátou výnosů z poddanských dávek, především pak z povinných desátků. V roce 1850 se utváří i nová státní politická, soudní i finanční správa. Chválenice byly zahrnuty do okresního úřadu (hejtmanství) plzeňského a k okresnímu soudu v Blovi-cích. Později (v roce 1864) se vytvořil samosprávný okres blovický, do něhož byly zařazeny i Chválenice. Nejvýznačnějším rysem roku 1848 bylo zrušení poddanství a roboty. Půda, která až dosud vlastně patřila vrchnosti a hospodáři byla pouze k užívání propůjčena, stávala se svobodným majetkem zemědělce. Byly zřízeny tzv. vyvažovací komise, které řídily vykupování z robotních povinností. Svobodný život se rozbíhal, třebaže staré vlivy působily ještě dlouho.
Do života obce vnikal pomalu nový pokrok. Projevovalo se to i v technice zemědělské práce, třebaže dlouho vše zůstávalo při starém. Nové myšlenky i způsoby hospodaření začal v Chválenicích prosazovat vikář Josef Tangl (působil tu v letech 1887—1909), dlouholetý blovický okresní starosta. Zaváděl nové zemědělské stroje, chov šlechtěného dobytka, vysazoval sady apod. Jeho hospodaření bylo vzorem pro ostatní rolníky. Zemědělské práce se prováděly dosud ručně, až teprve kolem roku 1880 se objevily první ruční mlátící stroje, tzv. „klatovky". A již tehdy se vytvářejí zárodky jakéhosi družstevnictví. Mlátičky se nakupovaly společně pro několik usedlostí. Po nich přišly mlátičky zvané „hřebovky". Název hřebovky vznikl proto, že v bubnu na hřídeli i na bubnu byly cepy v podobě drobných kovaných hřebů. V roce 1910 opatřila místní záložna (reifeisenka) benzínový motor s čisticí mlátičkou, který byl v roce 1913 zaměněn za parní lokomobilu. Oba stroje se staly majetkem zvláštního mlátícího družstva. V roce 1926 byly v obci dvě parní mlátičky. Až do roku 1890 se selo obilí ručně a teprve od tohoto společně. Pro menší hospodáře byl opatřen za pomoci subvence secí stroj v Hospodářské besedě a jeden při Domkářském sdružení. V roce 1926 bylo v obci 60 mlátiček, 60 žentourů, 40 secích strojů, 6 strojů žácích, 70 řezaček se setrvačníky a 15 elektrických motorů. K elektrifikaci obce došlo v roce 1923.
I přes určitou mechanizaci zaměstnávali sedláci dost čeledi. Sociální podmínky těchto lidí však nebyly dobré. Za svou těžkou práci „od slunka do slunka" byli špatně odměňováni. Tak v dvacátých letech se ve Chválenicích platilo průměrně služce 1200 Kč ročně při plném zaopatření a 3 sukně, 3 šátky, 3 košile, 3 zástěry, 1 šaty pracovní a 1 vlněné. Čeledín dostával ročně k plnému zaopatření 2000 Kč bez jakýchkoliv přídavků.
Obec byla převážně zemědělská. Místních řemeslníků bylo málo, v dvacátých letech žili ve Chválenicích truhlář, 2 obuvníci, kovář, 2 tesaři, zednický mistr, řezník, 2 obchodníci (vedle toho zde byla prodejna Západočeského konsumního družstva), byly tu dvě trafiky a dva hostince. Začali však přibývat dělníci, kteří pracovali především v plzeňské Škodovce.
Sociální situace v prvních desetiletích našeho věku nebyla v obcí nijak dobrá, a to zejména u chudších obyvatel. Ještě v dvacátých letech nebylo odstraněno tzv. chození po střídě. Chudobinec pro místní příslušníky byl postaven v roce 1921. Tak bylo postaráno o ubytování obecních žebráků, ale nikoliv o jejich obživu. Později byli nemocní chudí umísťováni na obecní útraty v okresním chudobinci v Blovicích.
Spojení Chválenic se vzdálenějšími obcemi, zejména s Plzní, bylo ještě do třicátých a čtyřicátých let dosti špatné. Nejvíce se používal vlak z Nezvěstic. V roce 1931 byl proveden pokus o autobusové spojení linkou ČSD ze Střížovic přes Chouzovy, Zelčany a Losinou do Plzně. Bylo však pro obyvatele příliš drahé, a tak bylo v roce 1932 v důsledku hospodářské krize zrušeno. V roce 1900 byla v obci zřízena poštovna, poštovní úřad byl v Nezvěsticích. Už v roce 1903 bylo v obci postaveno telefonní vedení, ale stanice tu zřízena nebyla.
Byly to potíže zejména komunikační, které bránily tomu, aby se v obci usazovalo více dělníků. Chválenice však přece jen rostly. V roce 1878 bylo v obci 61 domů a 421 obyvatel. Roku 1885 68 domů a 414 obyvatel, roku 1893 64 domů a 395 obyvatel. V roce 1907 69 domů a 415 obyvatel a roku 1913 74 domů a 431 obyvatel, 1924 77 domů a 440 obyvatel a roku 1930 90 domů a 484 obyvatel. Počet domů se sice zvyšuje, ale stav obyvatel se celkem nemění. Zlepšují se však životní podmínky, lépe se bydlí a domy nejsou již tak přeplněné, jak tomu bývalo dříve. Počet rolnických usedlostí se udržoval na stejné výši. V roce 1926 bylo z 83 domů 20 selských dvorů, 50 chalup s menší výměrou půdy a 13 dělnických domků. Nový přírůstek domků vznikal především v důsledku bytové krize ve městě a dražšího života v něm.
Polovina minulého století přinesla do života společnosti mnoho nového. Řemeslníci se do té doby sdružovali v ceších, ať již podle sídel vrchnosti nebo větších měst. Cechovním zřízením, jeho různými diskriminačními opatřeními, byl však hospodářský život podvázán. Proto byly císařským patentem z roku 1859 cechy zrušeny a místo nich měla být ustavena živnostenská společenstva, v nichž se měli všichni řemeslníci povinně organizovat. Společenstva mohla být zřízena buď pro jedno řemeslo, nebo pro několik dohromady. Územní pravomoc ani sídla nebyla nijak stanovena. Také v Chválenicích byl 12. května 1867 ustaven Živnostenský spolek, který sdružoval řemeslníky ze širšího okolí, a to i z Bořku, Losiné, Nezbavětic, Želčan, Střížovic a Chlumu. Byl to nejstarší spolek v obci. Rozvoj spolkového života umožnilo vydání zákona o právu spolkovém a shromažďovacím roku 1867. Na jeho základě se rozvinul čilý společenský život, i když nejprve ve městech, teprve později na venkově. Na vesnicích to byly zprvu spolky hospodářské, které měly i účel vzdělávací. Nejstarším takovým spolkem v obci byla Čtenářsko-hospodářská beseda, založená roku 1885. Její význam v minulém století a ještě před první světovou válkou byl značný. Měla zásluhy jak na poli hospodářském, tak i na poli kulturním. Druhým spolkem byl Sbor dobrovolných hasičů, vzniklý v roce 1902. Jeho založení znamenalo pokrok ve směru bezpečnosti, hygieny, zdravotnictví, ale i kultury v obci. Zabezpečoval pomoc při živelních pohromách a byl svou samaritánskou službou předchůdcem Čs. červeného kříže a stanic první pomoci.
V roce 1896 byl založen Spořitelní a záložní spolek Kampelička, který měl pro obec velký hospodářský význam. Byl to peněžní ústav i pro okolní obce. V letech 1930—1932 si záložna postavila pěknou moderní budovu. Větší rozmach spolkového života nastal po vzniku samostatného československého státu. V roce 1919 vznikla Dělnická tělocvičná jednota a v roce 1921 Sokol, který byl početnější. To byly prvé základy tělesné výchovy a sportu v obci. Sport zapustil ve Chválenicích kořeny, i když jeho počátky byly velmi skromné. Nejprve to byla házená, když DTJ zřídila „Na drahách" hřiště. Ale po roce ji vystřídala kopaná. Sportovní kroužek Chválenice však byl právně ustaven až v roce 1931. Generační změnou nastal později úpadek a až zase v letech 1940—1945 došlo k většímu rozvoji, kdy se Chváleničtí dostali do okresního mistrovství. Po roce 1945 však kopaná v obci přestala. Začátky hokeje lze klást do roku 1923, ale jeho rozmach nastal teprve až po válce. Sokol měl i dramatický a pěvecký odbor. V roce 1921 byl založen ještě Dělnický ochotnický spolek. Každý z těchto spolků pořádal ročně dvě divadelní představení, různé besídky a tělovýchovné akademie. Ve Chválenicích si již v roce 1885 založili větší knihovnu — Čtenářsko-hospodářskou besedu. Po vydání zákona o obecních knihovnách (byla zde založena roku 1920) stala se besední knihovna jejím základem.
Do kulturního života se zapsal chválenický rodák František Němec: (nar. 4. 6. 1825). Působil jako houslista v orchestru Stavovského divadla a upozornil na sebe i jako hudební skladatel. V r. 1851 odešel do Ruska, kde byl v Charkově ředitelem hudební společnosti a učitelem houslové hry. Na kulturním životě obce se podílela i škola, která byla v minulosti spojena s farou. Existovala tu již v 17., ne-li v 16. stol. a její újezd byl rozsáhlý. Shodoval se v podstatě s farním okrskem, někdy byl i větší. Koncem 18. stol. byly do chválenické školy přidruženy tyto obce: Chválenice, Nebílovský Borek, Losina, Nezbavětice, Šťáhlavice, Olešná, Želčany, Chouzovy, Vlčtýn, Žákavá, Milínov, Nezvěstice. Později zřízením školy v Zá-kavé a Šťáhlavech se školní obvod zmenšil. Původní škola stávala pod křížem u kostela k silnici. Hřbitovní zeď tvořila zároveň zadní zeď školy. Budova byla přízemní, v jedné části byl třída, v druhé kuchyně a světnice učitele. V roce 1827 byla postavena dnešní školní budova a při škole bylo zřízeno zároveň pomocnické místo. V roce 1872 byla škola rozšířena na trojiřídní a 1889 na čtyřtřídní obecnou školu. Pro zvýšený počet dětí a tříd musela být budova v roce 1887 rozšířena a nově upravena. V roce 1923 byla pak znovu opravena. V roce 1921 byla při škole otevřena živnostenská škola pokračovací.
Posledním příslušníkem rodiny Brejchů, která na zdejší škole působila od roku 1810 do roku 1955, byl Benedikt Brejcha (1900—1965). Byl to opravdu vzorný učitel a průkopník vlastivědného poznávání zdejšího okolí. Zakládal kroniky v Nebílovském Borku, Chouzovech, Nezbavěticích, vedl je a pokračoval ve vedení chválenické kroniky, kterou vedl už jeho otec. Sbíral lidové pověsti a pohádky a působil v řadě spolků. Miloval svou vlast a národ, a proto bylo přirozené, že nemohl stát stranou, když nacisté zabrali náš stát. V roce 1943 ho gestapo zatklo a věznilo v koncentračních táborech až do konce války v roce 1945. S podlomeným zdravím se vrátil opět ke své práci venkovského učitele — do rodné školy. Následky věznění však způsobily, že těžce onemocněl a v roce 1965 zemřel. První upozornil na zbytky zaniklého sídliště v bývalém Kvíderovic lese. Zakreslil do borecké kroniky situaci a stopy opevnění zaniklé obce Džbánek.