Obec Chválenice
Chválenice č.p. 21
332 05 Chválenice
Rudolf Turek
Pátráme-li po počátcích Chválenic a okolních obcí jen v pramenech písemných, nedojdeme příliš daleko do minulosti. Štědrý příznivec kladrubského kláštera Semislav z Chválenic objevuje se nám až v roce 1275, a o dvou vladyckých statcích želčanských slyšíme teprve v roce 1379. Mnohem starší je však osídlení krajiny, jak se nám projevuje hlavně v archeologických nálezech. Přímo ve Chválenicích a okolí není dostatek výzkumů a průkazů, avšak mincovní nález želčanský posunuje minulost bezprostředního okolí Chválenic aspoň do doby kolem roku 1050.
Nález a jeho rozbor mají však svůj význam i pro archeologa. Nález nepatří už do dob oněch slavných „nálezů mincí a sekaného stříbra," jak je známe z českých, polských i baltoslovanských pokladů na sklonku 10. a počátku 11. století. Je už z dob, kdy vývažky doplňující váhu shromážděných denárů přídavkem zlomků šperků znenáhla ustávaly. V Čechách trvají celkem ojediněle tzv. nálezem zadražanským na Novobydžovsku do doby kolem roku 1110, na jižní Moravě nálezem z Rakvic u Hustopečí až k roku 1130. Avšak právě proto má želčanský nález svůj značný význam. Ponejprv se zde objevuje na ozdobách vplétaných do účesu, tzv. záušnicích, žebérko-vaná výzdoba jejich esovitých zakončení, typická pro pozdější velké záušnice na sklonku 11. až ke konci 12. století. Vzácnou výjimkou však je, že na želčanských záušničkách máme tuto okrasu i na formách drobných, vyráběných jinak, většinou bez žebérkování plochých konců. Ovšem archeologická zkušenost učí, že právě tyto menší formy kolem poloviny 11. století ustávají a ustupují tvarům buď silným plátovaným, nebo v těle šperku štíhlejším, avšak vždy v průměru podstatně větším. Můžeme tedy říci, že právě na tomto vývojovém zlomu našich záušnic se žebérkování konce objevuje a že tedy želčanský nález má prvořadou dokumentární hodnotu pro datování tak významné proměny ve vývoji oblíbeného západoslovenského šperku.
Zhodnocením želčanského nálezu však pátrání po dávné minulosti Chválenicka nekončí, i když se mu tím dostává cenného článku. Oblast nutno posuzovat v širších souvislostech, a proto nesmíme zapomenout, že tato krajina leží necelých sedm kilometrů na jih od proslulého hradiska Hůrky nad Starým Plzencem a něco málo přes 20 km na sever od velkolepého Obřího hradu na Žinkovsku. tedy téměř na spojnici dvou míst, jež v dějinách našich předků sehrála úlohu obzvlášť významnou. Překrásná nádoba, zachráněná v mohutné pevnosti Obřího hradu, svědčí už o tzv. starším hradištním období, tj. době, kdy druhá, rolnická vlna slovanského osídlení začala v důsledku své měnící se společenské struktury budovat silná opevnění, ať jako útočiště okolních obyvatel ve válečných dobách, nebo jako základ budování kmenových center a potomních středisek raně feudální správy. Pro tyto počátky hradisek je příznačná doba 7. a zvláště 8. století. A právě nádoba z Obřího hradu ukazuje podle dnešních archeologických zkušeností na 8. století. Skoro současně objevuje se i prvý keramický materiál z hradiska bukoveckého nad východním okrajem Plzeňské pánve i z Hůrky nad Plzencem a z některých neopevněných sídlišť Plzeňska, Blovicka i Horažďovicka. Na plzenecké Hůrce tvoří ovšem tak mizivé procento, že můžeme počítat jen s osadou zcela malou a nemůžeme podle dosavadního stavu výzkumu ani říci, zda byla opevněna.
Jiným dokladem společenského rozvrstvení tehdejšího Slovanstva jsou alespoň v některých oblastech mohyly. Dobře je známe ze Stříbrska a pak z rozlehlé mohylové oblasti na Lnářsku, Březnicku, Blatensku a Strakonicku. Nejblíže k Chválenicím byly zatím zjištěny takové mohyly u Žďáru na Blovicku; jejich výzkum byl však zcela krátkodobý a spokojil se pouhým určením jejich příslušnosti do tohoto staroslovanského období. Jinak byla ovšem celá tato končina oblastí hraniční. Osídlení zde sahalo jen po pruh jdoucí od Chebska přes Stříbrsko, Plzeňskou pánev na Blovicko a odtud Horažďo-vickem k Šumavě, kterou přestupovalo dále do okolí dnešní Vídně a k hranicím Slovanů korutanských. Také na druhé straně Českého lesa můžeme sledovat obdobnou mezeru v osídlení, neboť nábští Srbové, proniknuvší až k Bamberku a Řeznu, nedostali se na své východní hranicí až k horám.
Je pravděpodobné, že oba případy souvisejí s určitým přežíváním germánských zbytků, na naší straně durynských, za horami bajuvarských, jak o tom na naší půdě svědčí např. neveliký hřbitůvek pozdního „merovejského" rázu v Plzni-Doudlevcích. Proto je třeba hledat a získávat další nálezy, uvědomit o nich příslušné činitele (nejlépe odbočku Archeologického ústavu ČSAV, Západočeské muzeum nebo Muzeum Blovickal a ponechat odborným kruhům výzkum, aby z něho mohli všichni čerpat dokonalé poučení, jaké jim zdaleka nedá nějaké neodborné kopání, spojené vždy s nebezpečím zničení cenné situace, kterou neodborník nepozná.
Vlastní rozmach kraje začíná ovšem až v 10. století, v době budování předpokladů raně feudálního českého státu. Přemyslovci, na nichž jižní a východní Čechy závisely jen nepřímo ve formě posledního kmenového knížectví slavníkovského, začali tedy doosídlo-vat kraje dosud pohraniční. A zde právě připadl — vedle smolov-ského hradiska u Spáňova na Domažlicku, mohutné tvrze Příkopy na Kdyňsku a snad i rozlehlého hradiska u Štítar na Horšovotýnsku — význačný úkol plzenecké Hůrce. Tehdy zde vzrůstá mocné hradisko s knížecím dvorcem u rotundy sv. Petra, předhradím u sv. Kříže a opyší sklánějící se k tržišti pod hradiskem, kde záhy vznikl „malostranský" mariánský kostel, a na protilehlém břehu silná sídelní aglomerace s dalšími chrámci. Ve druhé polovině 11. století doplňuje pak tento počet dalši „knížecí", později „královská" kaple sv. Vavřince.
Místo někdejšího hradiště Hůrka na mapě šťáhlavsko-nebílovského panství z 2. pol. 18. století
Detail stejné mapy s bývalým hradním kostelem sv. Vavřince strženým při vichřici r. 1818
Hradiště na Hůrce sehrálo důležitou roli i v obraně vlasti — v roce 976 zde neslavně skončila bavorská výprava do Čech — a také v životě obchodním. O tom se dovídáme při příležitosti návratu sv. Vojtěcha z vyhnanství v roce 992, ale i z nálezů mincí počínaje dobou Boleslava I. a vrchole vládou Soběslava I. i obou Vladislavů ve 12. století.
Hradiště Hůrka při pohledu od západu, od Ostré hůrky
Hradiště Hůrka při pohledu od východu, od Lhůty u Šťáhlav
Do souvislosti s tímto obchodním ruchem lze položit právě v polovině 11. stol. nález želčanský. Vedle bavorské knížecí a augsburkské biskupské složky, celkem neveliké, silně tu převládá složka domácí, jejímž projevem jsou i záušnice. Z jedné větší a devíti menších zachovaly se jen čtyři menší, dodatečně letované stříbrem, a ani ze starého inventáře Národního muzea nelze vyčíst, zda se našly rozlámané a byly spraveny až v laboratoři. Předpokládáme, že spíše byly původně rozlámané, jak to u takových nálezů, zejména z dob o málo dřívějších, bývá obvyklé.
Zvláště je však nutno litovat ztráty nádoby, která byla rozbita a pohozena. Prvá zpráva, uveřejněná brzo po nálezu, mluví jen o „dosti objemné nádobě hliněné". Protože však vždy „s obíháním pověst roste", nelze příliš věřit místní tradici, že byla „džbánovi-tého tvaru s jedním uchem". Kdyby tomu totiž tak vskutku bylo, patřila by k vzácným raritám, protože většinou byly takové nálezy ukládány jen v lahvovitých nebo dvoukuželovitých nádobách bez uch. Ovšem ani neobvyklý tvar takové pokladové schránky nelze vyloučit, jak o tom svědčí obdobný nález z doby mezi léty 1005—1015 v lese Sitníku nedaleko Choustníka na Táborsku, kde byly mince uloženy v tzv. aquamanile, nádobce tvaru zvířete, jaká sloužívala k symbolickému mytí rukou při mešním obřadu. Vedle smutné skutečnosti, že nález nemohl být numismaticky zpracován jako celek, je tu tedy i nenahraditelná ztráta archeologická, jež nabádá k záchraně takových nálezů v úplnosti, se sledováním průvodních jevů i se zachováním všeho materiálu v neporušeném stavu pro vědecký výzkum.
Z časného středověku máme nález i z okolí Chválenic, z katastru nezbavětického: je to krojidlo, mohutný železný nůž, jenž jako součástka pluhu krájel půdu před vlastní radlicí, a tzv. odvalovou deskou. Byla to sestava pluhu, která předcházela zavedení asymetrických radlic, jež samy zem jak kypřily, tak i obracely. Přesnější časové zařazení není možné. Pod Prusíny u nedalekých Netunic bylo zjištěno slovanské sídliště raného středověku a další nálezy lze jistě očekávat.
Plzenecké hradisko se zprvu stalo mocnou oporou knížecí moci v širém kraji. Kníže si ponechával ve svém majetku jistě i mnoho okolní půdy, jak o tom svědčí např. skutečnost, že teprve roku 1239 daroval král Šťáhlavy, a to ještě ne cizí instituci, nýbrž „své" kapli sv. Vavřince na hradisku. Proto se také zprvu málo dovídáme o okolních obcích. Na hradisku byl ovšem celý štáb knížecích úředníků. Postupně čteme v listinách nejen o kastelánech, kteří byli zároveň zástupci knížete v širém kraji, ale i o staroplzeneckých soudcích, a pak dokonce i o komornících, správcích knížecích financí v příslušném území. O tom, jaký význam hradisku čeští panovníci přikládali, svědčí skutečnost, že určitou dobu byl tu kastelánem i Děpold III., člen pobočné větve přemyslovského rodu, a že v mládí potomního krále Václava I., než se stal vedle svého otce Přemysla I. „mladším králem" českým, bylo pro něj zřízeno samostatné knížectví plzeňské a budyšínské. Už na sklonku vlády knížete Jaromíra, stejně jako pak i v době Václavova knížectví plzeňského, byla na hradisku i mincovna.
Úřednictvo se ovšem postupně dostávalo k značné osobní moci, zvětšovalo svůj majetek a stávalo se zakladateli šlechtických rodů, jako např. staroplzenecký kastelán let 1160—1165 Držislav. Jeho syn Oldřich byl v letech 1176—1192 majitelem Zinkov a patrně zakladatelem tamního prvního opevněného sídla. Jeho synové se psali Protiva ze Zinkov a Oldřich - rovněž plzenecký kastelán - (i-1216) od roku 1211 z Litic. Ze synů Protivových držel Protiva dále Zinkový a Půta založil Potštejn. Po smrti svého strýce pak vlastnil i část Litic. V roce 1192 se objevuje Jan z Netunic, o dvacet let dříve záhadný Gumpold v souvislosti s územím potomního „hrádku" Bubna, v roce 1284 Holen, vlastnící snad předchůdce hradu Wildsteina. V té době však zároveň rostla i moc klášterů rozšiřujících osídlenou plochu zakládáním nových osad. Už od r. 1108 to bylo knížecí založení kladrubské, v roce 1144 zakládá neznámý donátor klášter nepomucký a roku 1196 mocný velmož Hroznatá, zároveň zakladatel Teplé, klášter chotěšovský. Tento klášter zasáhl zvláště účinně do osídlení této krajiny, zejména když Přemysl II. daroval mu listinou z 26. června 1268 všechny staroplzenecké kostely včetně svých královských kaplí.
To už byl vlastně úpadek významu Starého Plzence, jehož hradisko vedle nově stavěných hradů a měst již nevyhovovalo. Proto vzniklo na samém sklonku 13. století, snad v roce 1295, nové město Plzeň, budoucí hlavní středisko kraje. Protože zároveň přibývá také listin lokálního významu, dovídáme se též o další šlechtě těchto míst. V roce 1275 jsme poznali již Sěmislava ze Chválenic, v roce 1326 se objevují Zdeslav a Vilém ze Žďáru, 1327 Jaroslav ze štěnovic, jenž znovu vysadil ves Losinou, 1352 Drslav z Nezbavětic, 1379 Vilém z Nebílov na Netunicích, Beneda Lopata ze Šťáhlav a oba statky želčanské. Tu lze všude počítat buď se zárodky kamenných tvrzí, nebo aspoň s lehčeji opevněnými dvorci.
Podstatnou změnu v obrazu kraje však přinesly další mohutné hrady. Zde především zapůsobil počin samotného Karla IV., jenž podle kroniky Beneše Krabice z Weitmíle začal v roce 1358 budovat mocné královské hrady nazývané zhusta svým jménem. Patří k nim jistě i Karlskrone, v jejímž názvu však záhy převládlo slovanské jméno Radyně, dodnes vévodíci kraji. Do kraje zasáhli však i bratři Rožmberkové, Oldřich, Jošt, Jan a Petr II., z nichž poslední se stal významným pražským duchovním a proslul svou vynikající inteligencí. Někdy kolem roku 1360 se jim dostalo (po domácím rodu, z něhož se ještě o 7 let později psal Pesík „z Vildštejna") panství, na němž si po vzoru královské Radyně vybudovali Vildštejn jako její zmenšenou kopii. K Vildštejnu patřila v roce 1379 i část Nezvěstic (kde byly ve druhé části zemanské statky rytířů Blahuty a Zdeňka). A tak se celý hospodářský i veřejný život Chválenicka změnil. Chválenicko vstoupilo do plného středověku, jenž vytvořil novou, vývojově pokročilejší etapu jeho vývoje.